Rostliny adaptogeny

Živá energie sibiřských bylin se v průběhu staletí využívala místním obyvatelstvem na vytvoření zázračných elixírů pro zachování mládí a krásy pokožky na dlouhá léta i pro carskou rodinu. Tajemství jejich výroby se přísně uchovávalo a předávalo jen blízkým příbuzným. Jejich současné využívání bylo zahájeno v r. 1940, kdy ruští vědci - botanici Lazarev a Brechram prozkoumali 4 000 rostlin a bylin a vyčlenili z nich 12 do zvláštní skupiny unikátních rostlin - adaptogenů , které přežily dobu ledovou jen díky své schopnosti se adaptovat na zvlášť kruté klimatické podmínky Sibiře.

 

Aby mohly přežít v těžkých tajgových podmínkách koncentrovaly tyto rostliny do sebe éterické oleje a výživné látky. Výsledkem tohoto procesu se stalo vytvoření vzácných vlastností, které jsou schopny zlepšit celkový tonus a při terapeutickém využívání zpomalují stárnutí pokožky.

Аdaptogeny - to jsou rostliny, které napomáhají organismu se přizpůsobit k různým škodlivým faktorům vnějšího prostředí (chladu, horku, nedostatku kyslíku a pod. ). Také zvyšují obranyschopnost a nemají negativní vliv na organismus. Slovo adaptogeny pochází od slova adaptace. V širším smyslu adaptogeny to jsou prostředky, které zvyšují adaptační možnosti člověka. Zpravidla rostlinné adaptogeny obsahují takové biologicky aktivní látky, jako jsou flavonoidy, glykosidy, polysacharidy, fytosteroly ( esdysteron ), terpenoidy.

 

Na Sibiři byly objeveny 4 takové rostliny:

 

1. Rozchodnice růžová Родиола Розовая ( Rhodiola Rosea ) - ruské tajemství zdraví a dlouhověkosti » (Dr. Howard Peiper ) .

 • Jiné názvy: Zlatý kořen, růžový kořen.
 • Rozchodnice růžová se vysoce cení díky jejím fantastickým adaptogením vlastnostem. V přírodě existuje více než 20 druhů této rostliny. Nicméně díky takovým aktivním komponentům jako jsou rosavin , ROSARINA a kalafuna, které podle několika výzkumů obsahuje pouze rozchodnice růžová rostoucí na území Ruska, právě tato sibiřská rostlina se považuje za jeden z nejlepších prostředků, které zpomalují procesy stárnutí.
 • Vědecky pojmenoval rostlinu Carl von Linné v r.. 1755, druhový název - rosea - rostlina dostala proto: protože vůně čerstvě rozlomeného kořene trochu připomíná vůni růže. Pastýři ovcí, myslivci během těžkých cest po horách od nepaměti pijí čaj z usušeného kořene rozchodnice . Nenci odvar a extrakt kořene této rostliny používají jako lék pro zvýšení fyziologického tonusu organismu, k překonání únavy a svalové slabosti.
 • Rozšíření. Roste v pohoří Altaj, Uralu, v zapolárních oblastech Jakutska, v horních rajonech Východní Sibiře, Západní Sibiře a Dálného východu, na pobřeží Bílého a Barencova moře.

 

2. Žen-šen sibiřský Женьшень Сибирский ( Panax Ginseng Sibirian ) - keř schopen odolávat i nejtužším sibiřským mrazům.

 • Jiné názvy : Panax žeň šen , kořen - člověk, žen-šen pravý, kořen života , stosil , dar bohů .
 • Tato rostlina je známá svými adaptogeními schopnostmi. Široké spektrum léčivých vlastností žen- šenu je podmíněno různorodostí a složitostí chemických látek vlastních pouze tomuto druhu žen- šenu .
 • Provedené výzkumy ukázaly, že žen-šen , který roste na území Sibiře , obsahuje až o 30 % více účinných složek než jiné druhy žen- šenu .
 • V Rusku se žen-šen sibiřský tradičně používal při léčení infekcí a jiných onemocnění , a také pro zlepšení vnějšího vzhledu pokožky .
 • Rozšíření. Daleký východ.

 

3. Schizandra nanajská Лимонник Нанайский ( Limonnik Nanai ) - sibiřská rostlina, jejíž plody připomínají višně a jsou známé svými léčivými vlastnostmi. Schizandra patří k nejznámějším adaptogenům ve světě.

 • Jiné názvy : Citronová tráva , шизандра .
 • Schizandra nanajská – čínská je velmi bohatá na vitamin E, který patří k přírodním antioxidantům, vitamin С , minerály a éterické oleje, které jsou mimořádně užitečné pro vlasy a pokožku.
 • Léčebnou surovinou jsou plody a semena. Svého času udegejští a nanajští lovci považovali plody schizandry za jeden z nejlepších cestovních balíčků, jelikož hrst sušených bobuli nahrazovala celý oběd a dávala síly na celý den. I během druhé světové války se preparáty ze schizandry používaly jako prostředek, který pomáhá obnovovat síly zraněným vojákům a extrakt dávali letcům před nočními lety pro zvýšení zrakové ostrosti .
 • Rozšíření. Dálný východ, Sachalin, Kurilské ostrovy.

 

4. Arálie mandžuská Аралия Маньчжурская ( Manchurian Aralia ) - je to rostlina- adaptogen , jejiž léčivé vlastnosti jsou dobře známé v lidovém léčitelství. Nanajci používají odvar kořene Arálie mandžuské při bolení zubů, stomatitidě, onemocnění jater a jako celkově tonizující prostředek.

 • Je známo, že arálie mandžuská zvyšuje vytrvalost u sportovců, napomáhá zvýšení obranyschopnosti.
 • Jiné názvy: čertův strom, strom – píchavý jehličnan.
 • Preparáty s obsahem Arálie mandžuské skvěle omlazují a zpevňují pokožku, napomáhají odolávat negativnímu působení okolního prostředí.
 • Rozšíření. Daleký východ, Přímořský kraj, Sachalin, Kurilské ostrovy.

Odborníci NATURA SIBERICA

Datový zdroj 3 Zpět na články