Sibiřská divoká příroda - wild harvesting

Jak je známo Sibiř je bohatá na bobuloviny, houby, rostliny a živočichy. Na území této části Země je možné napočítat více než tisíc druhů různých rostlin, které zdobí svým vzezřením přírodu tohoto kraje. Značná část těchto rostlin, patří do kategorie léčivých, což znamená, že se mohou stát ingrediencí léčivého nebo kosmetického prostředku nebo zcela samostatného farmaceutického preparátu.

 

  • Původní národy Sibiře dosud uchovávají množství receptů pro použití rostlin, které široce využívali jejich předkové a sousední kmeny. Studium a využívání užitečných vlastností sibiřských léčivých rostlin sahá do dávných dob. Archeologický výzkum ukázal, že ještě před 5 000 lety na jihu Sibiře lidé používali léčivé byliny. Při vykopávkách na kurganech byly objeveny zbytky usušených rostlin: konopí, pelyňku, sapy, kořene pivoňky i speciálních nádob na roztírání a vaření bylin.
  • Zavedení zdravotní péče na Sibiř se uskutečňovalo velmi pomalu a to nejen pro nedostatek lékařů, ale i pro nedůvěru k cizincům, kteří nepatřili do světa starousedlíků. Obyvatelé Sibiře se vzácně obraceli za lékařskou pomocí. Lidové léčitelství tu bylo jedinou prevencí onemocnění a jejich léčením. Každá vesnice měla své mastičkáře, bylinkáře, porodní baby, věštkyně. Většina z nich byli skutečně znalci ve svém oboru a využívali nejen své unikátní schopnosti, ale i moudré poznatky předků. Praktičtí Sibiřané neměli pocit strachu před mastičkáři a posuzovali ho podle výsledků léčení a uzdravení nemocného.
  • Jako prevenci a léčbu onemocnění Sibiřané používali desítky bylin, rostlin, minerálů, živočišných komponentů atd. Byliny se používaly jako odvary, šťávy, výluhy.

 

Kosmetika Natura Siberica odhaluje potenciál sibiřských rostlin. Pro produkty této značky se používají rostliny nasbírané v přírodních podmínkách jejich růstu. Taková metoda sběru bylin se nazývá Wild Harvesting , což v překladu z angličtiny znamená " Sběr planě rostoucích rostlin „. Je to stejné sbírání bylin, kořenů, plodů které naši předkové dělali v průběhu tisíciletí. V čem je unikátnost bylin sklizených tímto způsobem?

 

Začneme tím, že byliny pro průmysl se pěstují ve specializovaných hospodářstvích. Byliny se zasejí, pohnojí a pěstují jako obyčejné trávy pro získání největší úrody. Nejčastěji se používají chemická hnojiva. Sklizeň se také provádí s využitím zemědělské techniky. V tomto případě je obtížné hovořit o dodržování lidových tradic sběru a uschování. Nesporně tyto trávy také přinášejí užitek nebo alespoň neublíží při jejich správném použití. Ve Wild Harvesting sklízejí trávy, které vyrostly samostatně v přírodních podmínkách svého růstu, bez působení zvenčí, což znamená, že nemají ve svém složení škodlivé látky, tyto rostliny prošly přirozeným výběrem, zůstaly jen životaschopné, silné rostliny, bohaté na užitečné aktivní komponenty.

 

Wild Harvesting určuje řady požadavků: termín sklizně je třeba sladit s časem maximální akumulace v rostlině hodnotných výživných a biologicky aktivních látek. Při předčasném nebo opožděném sběru je rostlinná surovina celkem zbavena terapeutického účinku. Mastičkáři a bylinkáři, kteří od nepaměti léčili lidi, velmi přesně stanovili kalendář sběru léčivých rostlin. Je velmi důležité, aby se při sklizni divoce rostoucích rostlin dodržovalo střídání jejich sběru, aby se na jednom a tomtéž místě nesbíraly rostliny každý rok. Doporučuje se na stejném místě trávu a listí sklízet každý druhy rok, kořeny a oddenky po 2-3 letech a některé rostliny po 5-6 a více letech, aby příroda měla možnost obnovit ztracené zásoby.

 

Ještě jedno důležité pravidlo: po sklizni rostlinnou surovinu co nejdříve třeba usušit nebo zpracovat jinými způsoby. Tráva, která leží v košíku více než 3-4 hodiny se sléhává, samovolné zahřívá, protože se v ní po sklizni zesilují procesy dýchání a vylučování tepla. Přitom se rychle rozpadají vitamíny a jiné biologicky aktivní látky ztrácejí užitečné vlastností.

 

Divoce rostoucí byliny pro použití na vytvoření prostředků Natura Siberica ručně sklízejí místní obyvatelé v Chakaských horách. Společnost « Sibiř Organica » vyrábí ze sklizených rostlin kosmetické ingredience (oleje , extrakty ) .

 

Některé divoce rostoucí rostliny používané při výrobě kosmetických prostředků značky Natura Siberica , byly certifikovány ICEA jako organické ( například : rozchodnice růžová, dutohlávka sněžná, kakost sibiřský, řebříček asijský, večernice sibiřská, škarda sibiřská ). To svědčí o jejich bezpečnosti.

Odborníci NATURA SIBERICA

Datový zdroj 3 Zpět na články