Byliny

A

Alantoin Alantoin
Alantoin

Alantoin

Je přirozenou složkou některých rostlin, bohatý na taniny, karoteny, kyselinu glukooronovou, fruktózu a glukózu. Působí antisepticky, účinně zmírňuje podráždění, zklidňuje citlivou pokožku a aktivuje obnovu pokožky.

Aloe pravá Aloe pravá
Aloe pravá

Aloe pravá

Slovo aloe pochází z arabského slova alloeh, což znamená zářivá hořká látka. Pro její léčivé schopnosti je v různých kulturách nazývaná mnohými přívlastky jako rostlina nesmrtelnosti, rostlina života, zázrak pouště, pramen věčného mládí, mlčící léčitelka nebo zázračná aloe či doktor v květináči. Látky obsažené v listech napomáhají při hojení ran a popálenin, kožních problémech jako jsou ekzémy, lupénka, vysušená pokožka. Aloe vera pomáhá i při problémech s mykózami, překyselením žaludku, paradentóze, tuberkulóze, cukrovce, mírní postup rakoviny střev apod. Silné protizánětlivé a antibakteriální účinky aloe vera se využívají v kosmetice zejména k ošetření pleti se sklonem k akné, oparům, ekzémům či plísním. Rovněž pozitivně působí proti lupům. Hydratační, detoxikační a proticelulitidní účinky aloe vera působí na pleť celého těla přímo jako elixír mládí.

Altaiský med Altaiský med
Altaiský med

Altaiský med

Je med sesbíraný v pohoří Altaj známý svým unikátním složením. Obsahuje 33 odlišných stopových prvků, zatímco medy shromážděné z ostatních míst dosahují maximálně počtu 25. Je bohatý na vitamín B, kyselinu askorbovou – vitamín C, sacharidy a bílkoviny. Má antibakteriální účinky na pleť, zásobuje pokožku potřebnými látkami, efektivně zklidňuje pleť a stimuluje metabolismus

Arálie mandžuská Arálie mandžuská
Arálie mandžuská

Arálie mandžuská

Kořeny tohoto keře obsahují esenciální oleje, vitamíny B1 a C, flavonoidy a aralosidy. Výtažek aktivuje metabolický proces obnovy kožních buňek, zvyšuje odolnost kůže vůči vnějším agresivním vlivům a detoxikuje.

Arktická ostružina Arktická ostružina
Arktická ostružina

Arktická ostružina

Speciální druh pomalu rostoucí ostružiny patří do čeledi růží, rostoucí na Sibiři, vzdáleném východě a Uralu. Od starověku byla využívaná díky její úžasné příchuti a schopnosti obnovit životní sílu. Legendy vypráví, že Sibiřští rolníci sbíraly ostružiny a dávali je namísto daní rytířům, proto se jí říká „rytířská bobule“. Obsahuje mnoho minerálu a organických kyselin, je bohatá na vitamín C a esenciální oleje. Díky jejímu unikátnímu složení je arktická ostružina používaná k léčbě chřipky a pro posilu imunitního systému. V kosmetické léčbě je používaná pro její vysoký obsah vitamínu c, který stimuluje syntézu kolagenu, má omlazující a tonizující efekt, reguluje rovnováhu lipidů, reguluje tvorbu mazu. Malinová jadérka jsou přírodním peelingem, který jemně čistí pleť bez poškození její přirozené ochranné tkáně, zabraňuje podráždění a tvorbě komedonů.

B

Bambucké máslo Bambucké máslo
Bambucké máslo

Bambucké máslo

Bambucké máslo, též známé pod názvem shea butter, je získáváno z velkých hnědých ořechů afrického stromu známého pod anglickým názvem Shea tree. Tento strom, jehož název je překládán do češtiny jako máslovník, roste na území Ghany, Mali, Burkiny Faso a Nigérie. Je podobný našemu dubu a dorůstá výšky 12 až 20 metrů. Jeho plody jsou kulovité bobule, které obsahují v dužině jedno nebo dvě semena podobající se koňským kaštanům. Tyto ořechy se sbírají a posléze až několik hodin vaří, až dojde ke vzniku extraktu bambuckého másla. Obsahuje vitamíny A, E a F často používané v kosmetice jako pěstící a zkrášlující složky. Dále obsahuje nenasycené mastné kyseliny (olejová, stearová, linolenová a další) a jeho estery, které působí zvláčňujícím účinkem na kůži. Mezi další obsažené látky patří voskové estery, fytosteroly, terpeny a uhlovodíky. Buď se používá bez dalších přísad a pak nahrazuje krém na ruce a pokožku těla nebo se přidává na celé řady kosmetických přípravků.

Bílý sibiřský mech Bílý sibiřský mech
Bílý sibiřský mech

Bílý sibiřský mech

Hlavní aktivní látkou bílého sibiřského mechu je výtažek rašeliny která má silné antibakteriální účinky. Bílý sibiřský mech chrání pleť před škodlivými látkami, je prevencí proti zánětům a je efektivní v boji proti akné.

Bílý včelí vosk Bílý včelí vosk
Bílý včelí vosk

Bílý včelí vosk

Obsahuje vitamín A, mastné kyseliny, a dalších více než 50 různých látek. Kromě velkého obsahu vitamínu A, má bílý vosk omlazující efekt pro pokožku, obnovuje její strukturu a stimuluje metabolické procesy. Mimo jiné, velmi dobře se vstřebává do pokožky což ji zanechává hebkou a jemnou. Šampony s obsahem bílého včelího vosku chrání vlasy při jejich mechanickém zatížení a foukání díky struktuře a obsahu látek, které namáhané vlasy zapouzdří.

Bisabolen Bisabolen
Bisabolen

Bisabolen

Uhlovodík obsažen třeba v citronové silici. Zklidňující účinek, stimuluje regeneraci pokožky, je protizánětlivý a antibakteriální. Součástí dětské kosmetiky a šampónů.

Borovice sibiřská Borovice sibiřská
Borovice sibiřská

Borovice sibiřská

Olej z tohoto jehličnanu je vyráběn z mladých výhonků, oříšků a dožívá se kolem 800 let. Olej obsahuje spoustu vitamínu E ( jež je silným antioxidantem) a kůži posilující, regeneračně- stimulující vitamin R (rutin). Efektivně zklidňuje a pečuje o pokožku, posiluje imunitu a má výrazně omlazující efekt.

Borovice zakrsklá Borovice zakrsklá
Borovice zakrsklá

Borovice zakrsklá

Je malá keřovitá borovice příbuzná sibiřské borovice. Zakrslá borovice má prakticky nadpřirozenou schopnost přežívat v drsných podmínkách. Roste jak v písečných a kamenitých půdách,tak v permafrostech (zmrzlá půda), i na útesech. Její šišky a jehličí bylo dlouho užíváno jako nejvhodnější vitamíny pro péči o zdraví v těchto sibiřských klimatech. Odvary ze zakrslé borovice jsou používány jako nejefektivnější k léčení kurdějí, díky vysokému obsahu vitamínu C. Oříšky borovice zakrslé jsou bohaté na bílkoviny, cukry, esenciální olej a na Sibiři z nich vyrábí máslo a mléko.Díky vysokému obsahu aminokyselin obnovuje strukturu pokožky a vlasů, normalizuje metabolické procesy; vysoký obsah vitamínu C aktivuje kolagenovou syntézu a posiluje vitalitu.

Brusnice borůvka Brusnice borůvka
Brusnice borůvka

Brusnice borůvka

Je druh keře s velkými tmavě modrými bobulemi. Sibiřská borůvka je velmi populární na Sibiři a vzdáleném východě a to díky nevídané chuti a bohatosti na živiny. Obsahují organické kyseliny (mléčnou, citronovou, jablečnou, oxalovou, jantarovou), různé cukry (fruktózu, glukózu a sacharózu), pektinové látky, taniny, vitamíny (C, skupinu B), karoten. Borůvkové listí je bohaté na taniny, kyselinu askorbovou a karoteny, borůvková semena obsahují mastné oleje, velmi podobný obsah se semínkem lněného oleje. Výtažek je velmi účinný pro léčbu tmavých vlasů – má nepatrný barvící účinek, posiluje vlasovou a pleťovou strukturu, zásobuje pokožku vitamíny, činní vlasy poddajnější a lesklejší.

Brutnák lékařský Brutnák lékařský
Brutnák lékařský

Brutnák lékařský

Je bylinná rostlinka rostoucí v Asii a střední Evropě. Olej z jejich semen je za studena lisován. Brunátníkový olej aktivuje obnovu pokožky vzhledem k obsahu kyseliny linoleové a linolenoikové, které zvyšují ochrannou funkci pokožky a její schopnosti udržovat si vláhu. Také je bohatý na vitamíny A,E a F, které obnovují pokožku a stimulují regenerační procesy.

C

Cedr sibiřský - olej Cedr sibiřský - olej
Cedr sibiřský - olej

Cedr sibiřský - olej

Je neopadavý jehličnatý strom z čeledě borovicovitých. Cedr sibiřský jako takový byl velmi ceněn již v dávných dobách. Už tehdy lidé cítili záhadnou sílu, která z tohoto stromu vychází. Cedr za svůj život sbírá pozitivní energii, kterou je schopen odevzdat. Cedrový olej je výborný pro zdravý vývin a formování rostoucího dětského organizmu. Pro pleť má antibakteriální účinky olej z cedru je neobyčejně bohatý na vitamíny a stopové prvky,ve své podstatě je koncentrátem vitamínu F. Má neobyčejnou schopnost odvádět z organismu těžké kovy a soli, posiluje vlasy a nehty a zabraňuje jejich lámavosti a třepení. Cedr nesmí přijít do styku s kovem - poté se z obsažených nenasycených mastných kyselina stávají nasycené mastné kyseliny.

Ceramidy Ceramidy
Ceramidy

Ceramidy

Patří do skupiny molekul lipidů nezbytných pro propojení vlhkosti v pokožce. Ceramidy mohou být jak živočišného, tak rostlinného původu.

Č

Černý alpský bez Černý alpský bez
Černý alpský bez

Černý alpský bez

Je obvykle 1,5 až 5 m vysoký keř, občas ale i až 10 m vysoký strom. Plodem je 5 až 8 mm velká černá bobule, tzv. bezinka. Sbírá se květ (Flos sambuci) nebo plody (Fructus sambuci), někdy se sbírávaly i listy, kůra nebo kořeny. Květ obsahuje glykosidy (např. rutin a sambunigrin), cholin, aminy, organické kyseliny, sacharidy, třísloviny, sliz, saponiny, trochu silice a jiné látky. V plodech jsou obsaženy antokyanová barviva, organické kyseliny (např. kyselina jablečná, citronová, kozlíková, octová, vinná, propionová), cukr, třísloviny, silice, hořčiny, pentosan, tyrosin, vosk, guma, pryskyřice, vitaminy (hlavně A a B), silice aj. Ve farmacii se používají hlavně květy, které působí snížení horečky a usnadňují pocení. Používají se proto při horečnatých onemocněních z nachlazení, při úporném kašli a angínách nebo jako součást uklidňujících nervových přípravků. Jako léčivá rostlina nemá bez černý v lidovém léčitelství konkurenci. V kosmetologii se používá černý bez pro léčbu uhrovité pleti, má antibakteriální účinky a stahuje póry.

D

Dexpantenol Dexpantenol
Dexpantenol

Dexpantenol

Stimuluje obnovu kožních buněk, zvyšuje pružnost kolagenových vláken, zklidňuje a vyživuje pokožku. Provitamín B5 efektivně obnovuje strukturu vlasů a pokožky, normalizuje buněčný metabolismus a efektivně léčí kožní nemoci.

Divoká ostružina Divoká ostružina
Divoká ostružina

Divoká ostružina

Je trnitý keř s temně modrými bobulemi, rostoucí na západní Sibiři. Divoké ostružiny jsou bohatší na sílu ingrediencí než maliny a zahradní ostružiny. Jejich bobulky jsou bohaté na organické kyseliny, vitamíny B, C, PP, karoten, tanin a pektin, měď, sodík, magnesium, železo a další minerály. Listy divoké ostružiny jsou taktéž bohatým zdrojem taninů a organických kyselin. Džus vyrobený z těchto bobulí a jejich listů tonizuje a čistí pleť. Mimo jiné, výtažek z ostružin vyplňuje pleť vitamíny, posiluje obnovu kožních buněk, posiluje a obnovuje pleť.

Divoká růže Daurian (Daurijský růže) Divoká růže Daurian (Daurijský růže)
Divoká růže Daurian (Daurijský růže)

Divoká růže Daurian (Daurijský růže)

Je asi kolem 100 až 150cm vysoký keř s tmavě růžovými nebo červenými květy rostoucí v západní Sibiři. Plody Daurijského šípku jsou bohaté na širokou škálu vitamínů. Speciálně Vitamín C, jehož obsah je v tomto ovoci zhruba 50krát vyšší než v citronech. Mimo jiné obsahuje Daurijský šípek také vitamín R(rutin), vitamíny B, karoten, vitamín E (semena),organické kyseliny a taniny. Od pradávna byly výtažky z šípků užívány pro zvýšení imunitního systému a posílení těla, hojení ran a urychlení regeneračních procesů. V kosmetických produktech tato rostlina napomáhá obnovit texturu pleti a vlasů, podněcuje kolagenovou syntézu, vyživuje pleť vitamíny, aktivuje metabolismus a zlepšuje obranyschopnost pleti.

Dobromysl obecná Dobromysl obecná
Dobromysl obecná

Dobromysl obecná

Je travní trvalka rostoucí skoro všude. Je také označována jako „máta dlouholistá“, „amulet“ a dalšími jmény, což poukazuje na její širokou škálu použití. Rostlina obsahuje esenciální oleje, kyselinu askorbovou, flavonoidy a taniny. Výtažek z ní léčí a zabraňuje nemocem, šetrně čistí pleť, zabraňuje padání vlasů a bojuje s lupy. Díky její jemné vůni, bývá dobromysl využívaná jako součást parfémů.

Dřišťál Sibiřský Dřišťál Sibiřský
Dřišťál Sibiřský

Dřišťál Sibiřský

Ovoce dřišťálu sibiřského obsahuje až 15% vitamínu C. Plody posilují metabolismu a obnovují vitalitu. Výtažek urychluje ozdravný proces pleti, posiluje tvorbu kolagenu a tonizuje pleť.

Dub letní Dub letní
Dub letní

Dub letní

Je typický masivní strom z rodu bukovitých, rostoucí ve stepích a kombinovaných lesích. Nejvzácnější částí dubu je jeho kůra. Odvar z dubu letního nejefektivněji hojí záněty a omrzliny, jiná onemocnění a poškozenou pokožku. Dubová kůra má pozitivní efekt na vlasovou pokožku, je prevencí v boji proti lupům a posiluje pokožku. Výtažky z této kůry obsažené v krémech jsou určeny pro obnovu unavené pleti, tonizují ji, zabraňují zánětlivosti a pečují o problematickou pleť.

Dutohlávka Sněžná Dutohlávka Sněžná
Dutohlávka Sněžná

Dutohlávka Sněžná

Je vzácná Sibiřská rostlina uznávaná pro její efektivitu v boji proti stárnutí. Díky její síle a energii, zůstává tato rostlina zelená i v nejtužších severských mrazech dosahujících až do -50°C. Díky unikátní kyselině usnové, která má magický účinek na pleť aktivně obnovuje kožní buňky a efektivně zpomaluje proces stárnutí.

Dvouzubec trojdílný Dvouzubec trojdílný
Dvouzubec trojdílný

Dvouzubec trojdílný

Je kvetoucí rostlina z rodu dvouzubců. Tráva dvouzubce je bohatá na esenciální oleje a taniny, má vysoký obsah stopových prvků, vitamínu C a polysacharidů. Od starověku byly jeho odvary používány ke zklidnění pokožky a léčbě akné – výtažek má antibakteriální účinky, hloubkově čistí pleť, posiluje její ochrannou funkci a stimuluje proces obnovy kožních buněk.

H

Heřmánek pravý Heřmánek pravý
Heřmánek pravý

Heřmánek pravý

Je roční rostlinka z čeledi hvězdicovitých, rostoucí prakticky po celém Rusku. Květy jsou využívány v kosmetických produktech díky jejich vzácnému oleji složenému z chamazulenu a prochamazulenu, kyselině askorbové, organickým kyselinám a karotenu. Heřmánek je zvláště prospěšný pro citlivou pleť – zjemňuje, čistí, zklidňuje a zamezuje vysoušení. Výtažek byl dlouho využíván pro péči o vlasy – zbarvuje blond vlasy do zlatavých tónů, činí vlasy hebké a hedvábné.

Hlaváčkovec Sibiřský Hlaváčkovec Sibiřský
Hlaváčkovec Sibiřský

Hlaváčkovec Sibiřský

Je rostlinka bohatá na saponiny, používaná právě pro obsah jemně čistících formulí. Šetrně myje vlasy a nevysušuje pokožku Phytosterol obsažen v květu rostliny napomáhá pokožce absorbovat aktivní látky a tím výrazně posiluje výsledný efekt při využití kosmetických produktů.

Hloh pětisemenný Hloh pětisemenný
Hloh pětisemenný

Hloh pětisemenný

Květy hlohu obsahují éterický olej, organické kyseliny, vitamín C a karoten. Plod obsahuje třísloviny, saponiny, organické kyseliny. Výtažky učinně změkčují a čístí pokožku. Stimuluje krevní oběh. Zmírňuje podráždění. Zjemňuje, čistí a posiluje pokožku.

CH

Chmel otáčivý Chmel otáčivý
Chmel otáčivý

Chmel otáčivý

Jsou ženské květinové chumáče z několika druhů chmele. Jeho stonky a listy obsahují několik druhů esenciálních olejů, flavonoidů, hořčin, minerálů a spoustu jiných látek. Chmelové šištice jsou využívány v medicíně i kosmetologii. Výtažky jsou speciálně přínosné pro vlasy – je to jedna z nejlepší kúr při řídnutí vlasů a proti lupům. Zklidňuje vlasovou pokožku, zmírňuje svědění a usnadňuje růst vlasů.

J

Jalovec červenoplodý Jalovec červenoplodý
Jalovec červenoplodý

Jalovec červenoplodý

Je malý jehličnan, dorůstající do výšky 6-8 metrů. Jalovec byl dlouho oceňován pro jeho antibakteriální účinky, jeho šišky a jehličí pročišťují ovzduší esenciálními oleji. Jalovec byl používán pro očišťování domovů od špatné aury, stejně jako pro ochranu rostlin před znečištěním – očišťovaly se mléčným odvarem dávaným do květináčů, díky čemuž se dlouho nekazily. Kromě esenciálních olejů obsahují šišky jalovce pryskyřici, mastné oleje, rostlinný vosk,organické kyseliny, přírodní barviva; její jehličí je bohaté na vitamín C. Její šišky a jehličí velkolepě pečují o vlasy – obnovují vlasovou strukturu – činí ji silnou,zářivou a lesklou.

Jedle sibiřská Jedle sibiřská
Jedle sibiřská

Jedle sibiřská

Je jehličnatý, věčně zelený strom dorůstající do výšky až 30 metrů, rostoucí v lesích západní Sibiře. Větve jedle sibiřské jsou bohaté na produkci kafrového esenciálního oleje. Kafr má antibakteriální, protizánětlivé a zklidňující účinky na pleť. Také obsahuje mnoho vitamínu C, flavonoidů, mědi, zinku a manganu. Semena se používají pro výrobu mastných olejů, které díky vysokému obsahu vitamínu E mají vynikající omlazující účinek pro pokožku, urychlují regenerační procesy a chrání pleť před volnými radikály.

Jerlín japonský Jerlín japonský
Jerlín japonský

Jerlín japonský

Je medonosná okrasná rostlina, rostoucí v pohoří Altai. Kosmetologie využívá její květy a plody, které obsahují spoustu rutinu (vitamin R – okolo 30%). Rutin efektivně zpevňuje pokožku, reguluje metabolismus lipidů, stimuluje proces obnovy kůže. Kromě rutinu je výtažek Jerlínu japonského plný sacharidů, mastných olejů, alkaloidů a flavonoidů. Všechny tyto látky zvyšují schopnost pleti absorbovat vitamíny a živiny, intenzivně hydratují a vyživují pokožku.

Jeřáb ptačí Jeřáb ptačí
Jeřáb ptačí

Jeřáb ptačí

Je druh rodu jeřábů, dosahující 8 metrů do výšky a rostoucí v lesních zónách Sibiře a dálného východu. Ovoce jeřábu ptačího – bobulky - jasně červené barvy s maličkými semínky jsou vysoce bohaté na živiny. Obsahuji mnoho kyseliny askorbové (vitamin C), rutinu (vitamin R), organických kyselin (nejvíce jablečné a citronové), taninů a antibakteriálních látek. Díky jejich unikátnímu složení a širokému využití, je Sibiřský jeřáb nenahraditelnou přísadou vitaminového a tonizujícího komplexu. V kosmetických produktech je výtažek využíván ke zpevnění a obnově pokožky, posílení imunity a nasycení pleti vitamíny. K doplnění, Jeřáb jemně čistí pleť a má významný antibakteriální účinek.

Jetelovec horský Jetelovec horský
Jetelovec horský

Jetelovec horský

Je tráva z rodu luštěnin s malými tmavě červenými květy. V medicíně se používají nadzemní části jetele. Stonek, listy a květy jetele jsou bohaté na kyselinu salicylovou, esenciální oleje, karoten, alkaloidy, mastné oleje a vitamíny B. Jetelovec horský reguluje bílkoviny metabolismu, změkčuje a zavlažuje pokožku, léčí jizvy a má antibakteriální účinky.

Jírovec maďal Jírovec maďal
Jírovec maďal

Jírovec maďal

Je strom dorůstající kolem 30 metrů do výšky, rostoucí na jihovýchodu Evropy. Často je pěstován ve velkých městech – na rozdíl od jeho dekorativních vlastností, účinně čistí ovzduší od škodlivých látek. Jírovec je také využíván v medicíně a kosmetice – jeho kůra obsahuje taniny, oleje a glykosidy; semena jsou bohatá na lipidy, flavonoidy a stopové prvky. Léčba jírovcem efektivně stimuluje cirkulaci krevního oběhu, zpevňují stěny krevních cév, činí pokožku pevnou a pružnou a vyživuje ji živinami.

Jitrocel Jitrocel
Jitrocel

Jitrocel

Je trvalka z rodu bylin s velkými listy, rostoucí na Sibiři a v severních částech Ruska. Listy této rostlinky byly dlouho využívány jako univerzální lék. Obsahují kyselinu askorbovou, taniny, klih, vitamin K, saponiny, kyselinu citronovou a oleanikovou, bílkoviny, T-faktor (tato látka zlepšuje srážlivost krve) V kosmetologii se výtažek z jitrocele využívá hlavně jako tonikum a k léčbě problematické pleti – má protizánětlivý a hojivý účinek, urychluje regenerační proces, zpevňuje a tonizuje pleť.

Jojobové máslo Jojobové máslo
Jojobové máslo

Jojobové máslo

Jojobové máslo je pleťový zavlažovač známý svým složením podobným lidskému mazu což mu umožňuje přirozeně chránit pokožku. Díky tomu má schopnost snížit výskyt strií, vrásek a jemných linek a efektivně pročistit póry pokožky. Jeho typické využití je v přípravcích v péči o pleť ale také pro zjemnění struktury vlasů a jejich hydrataci. Jojobové máslo je nemastné, bez parfemace a snadno vstřebatelné. Jelikož je jojobové máslo srovnatelné s lidským mazem, který vylučují póry pokožky, těší se oblibě mezi lidmi, kteří nemají rádi jakékoliv umělé látky aplikované na jejich kůži. Jeho struktura není mastná ani pomádovitá takže se velice dobře snáší i s mastnou a kombinovanou pokožku, jelikož ji nečiní ještě mastnější a rychle se vstřebává. Jojobový olej rozpouští přírodní kožní tuk a rychle zlepšuje pružnost pokožky.

K

Kaviár Beluga Kaviár Beluga
Kaviár Beluga

Kaviár Beluga

Nejkvalitnější černý kaviár pochází z ryby zvané Vyza velká latinsky zvaná Huso huso, jedná se o diamant mezi kaviáry. Kaviár dokáže předat pleti maximum ze svého bohatství. Je doslova nabitý vitamíny, aminokyselinami, proteiny. Aminokyseliny odpovídají za správný vývoj kožních buněk a hydrataci pokožky. Minerály, jako jsou sodík, draslík, fosfor, hořčík a vápník, mají zpevňující účinek. Mastné kyseliny obsažené v kaviáru ovlivňují minimální ztrátu vody, aby pleť zůstala dlouho svěží a mladá. Významné u kaviáru jsou také vitamíny A a D. Ty jsou hlavním prostředkem na likvidaci vrásek, mají výrazný regenerační účinek a působí proti účinkům volných radikálů.

Klanopraška čínská Klanopraška čínská
Klanopraška čínská

Klanopraška čínská

Je popínavý keř vyvíjející se v podobě liján, dosahuje délky až 15 metrů , rostoucí na dálném východě, v oblastech Sakhalin a Kuril. Všechny části této rostliny mají příjemnou citrónovou vůni, z čehož odvozujeme její název. Klanopraška obsahuje esenciální oleje, saponiny, organické kyseliny zahrnující i kyselinu askorbovou, jablečnou a citrónovou, linolovou a olejovou, flavonoidy, aldehydy a spoustu dalších látek. Výtažek z klanoprašky má vynikající tonizující a adaptogenní účinek – posiluje obranyschopnost vlasů a pokožky, stimuluje metabolismus.

Klikva bahenní Klikva bahenní
Klikva bahenní

Klikva bahenní

Je věčně zelený keř z čeledi vřescovitých, rostoucí na Sibiři, Kamčatce a Sachalinu. Semena klikvy bahenní jsou využívána pro jejich produkci vzácného oleje, který obsahuje gamma – tocopherol, což je aktivní forma vitamínu E, užívaný pro efektivní omlazující účinky a zpomalení procesu stárnutí. Olej ze semínek obsahuje různé organické kyseliny, vitamíny a minerály.

Kolagen Kolagen
Kolagen

Kolagen

Je hlavní stavební bílkovinou pojivových tkání, nezbytný pro zachování tonizované a pružné pleti.

Komonice bílá Komonice bílá
Komonice bílá

Komonice bílá

Je dvouletá rostlinka z čeledi luštěnin, rostoucí v lesích Evropské části Ruska. Tato květina je velmi odolná proti klimatickým změnám – zvládá vyprahlá léta i tuhé zimy. Tráva této rostliny se používá ve zdravotnictví i kosmetice a je bohatá na bílkoviny, klih, obsahuje kumarin, alantoin a alantoidní kyselinu. Díky alantoinu výtažek z Komonice zklidňuje a vyhlazuje pokožku, podporuje její obnovu a léčí poškozenou pokožku.

Kopřiva dvoudomá Kopřiva dvoudomá
Kopřiva dvoudomá

Kopřiva dvoudomá

Je kvetoucí bylinná trvalka, rostoucí v lesních stepích a lesích. Její stonky a květy jsou pokryty žáhavým povrchem což je důvod, proč jí lidé říkají žahavka – pálí. Navzdory jejímu pálivému charakteru je ceněna jako multivitaminová léčba – mladé listy jsou bohaté na karoteny ( obsahují ho mnohem víc nežli mrkev nebo rakytník řešetlákový) a kyselinu askorbovou. Je výborná pro léčbu vlasů – stimuluje jejich růst, reguluje maštění, obnovuje jejich strukturu, odstraňuje lupy a napomáhá jim předcházet a je ochranou proti řídnutí vlasů. Výtažek z kopřivy má léčebný účinek na problematickou pleť, zasytí pleť vitamíny, stimuluje metabolismus pleti, normalizuje syntézu kolagenu a předchází nemocem a akné.

Korkovník amurský Korkovník amurský
Korkovník amurský

Korkovník amurský

Ovoce tohoto stromu je bohaté na esenciální oleje, taniny, jeho listy mají silné antibakteriální vlastnosti a jsou bohaté na vitamíny C a P, kořeny obsahují alkaloidy, kůra saponiny a sacharidy. Výtažek ze stromu je používán pro jeho posilující a hydratační schopnosti. Mimo jiné také stimuluje syntézu kolagenu, jemně čistí pleť a chrání ji před škodlivými prostředím a infekcemi.

Kosatec sibiřský Kosatec sibiřský
Kosatec sibiřský

Kosatec sibiřský

Je trvalkou z rodu kosatců, má širokou škálu zbarvení. Stará řecká legenda pojednává o tom, že tato květina dostala název po Řecké bohyni Iridii, která sestoupila na zem z duhy. Kosatec je velice odolný vůči zimám a přežívá i ve velice chladných regionech. Květy a listy jsou bohaté na živiny – obsahují kyselinu askorbovou, organické kyseliny, aldehydy a taniny. Výtažek z kosatce má posilující vliv na pokožku – stimuluje metabolismus, zpevňuje a ošetřuje pleť, pro jeho jemnou vůni je přidáván do parfémů.

Kyselina askorbová – Vitamín C Kyselina askorbová – Vitamín C
Kyselina askorbová – Vitamín C

Kyselina askorbová – Vitamín C

Podporuje obnovu nuňěk, stimuluje syntézu kolagenu, zvyšuje tonus pokožky. Je nedílnou součástí produktů na omlazení pokožky. B šamponech zajišťuje zdraví růst vlasů, stimuluj správný krevní oběh pokožky. Je obsažen v rakytníku, šípku, citrusech.

Kyselina hyaluronová Kyselina hyaluronová
Kyselina hyaluronová

Kyselina hyaluronová

Je přírodní polysacharid, který zajišťuje přirozenou vláhu pro pokožku. Při využití v kosmetických produktech zajišťuje aby byla pokožka dostatečně hydratovaná a zlepšuje její schopnost si tuto hydrataci udržet. Což zajišťuje kompletní boj proti stárnutí a regeneraci pleti. Mimo jiné kyselina hyaluronová zvyšuje aktivitu ostatních látek pro zintenzivnění výsledů z používaných kosmetických produktů.

L

Ladoňka Sibiřská Ladoňka Sibiřská
Ladoňka Sibiřská

Ladoňka Sibiřská

Je trvalka rostoucí z vejcovitých cibulek, kvetoucí do rozpuštění prvního sněhu. Což je důvod proč bývá zaměňována se sněženkami. Cibulky Ladoňky jsou bohaté na saponin, taniny a organické kyseliny. Díky obsahu saponinů má výtažek z této rostliny zklidňující a čistící účinek pro pleť, zatímco taniny jsou zodpovědné za pevnost a léčbu pokožky.

Laskavec ocasatý Laskavec ocasatý
Laskavec ocasatý

Laskavec ocasatý

Tato bylina má unikátní přírodní složení jelikož všechny části rostliny obsahují polonenasycené oleje, stopové prvky, vitamíny aminokyseliny a skvalen. Olej z této rostliny obsahuje všechny tyto látky v koncentrovaném množství, zvláště pak skvalen.Díky této složce má olej silné omlazující účinky na pleť – přispívá k okysličovaní pleti, chrání ji před volnými radikály, efektivně zlepšuje její odolnost. Díky aminokyselinám a vitamínům olej obnovuje odolnost pleti a strukturu vlasů, reguluje výměnu bílkovin, stimuluje proces regenerace.

Lecithin Lecithin
Lecithin

Lecithin

Z Řečtiny – žloutek; je fosfolipid – složka buněčných membrán těla. Je obsažen v živých organismech ale při využití pro medicínské nebo kosmetické účely je získáván ze sojových bobů a vajec. Účastní se na metabolismu vitamínů, reguluje buněčné dýchání, normalizuje metabolismus lipidů a posiluje ochrannou funkci.

Lékořice lysá – sladké dřevo Lékořice lysá – sladké dřevo
Lékořice lysá – sladké dřevo

Lékořice lysá – sladké dřevo

Je bylinnou trvalkou z čeledi bobů. V kosmetice a medicíně jsou využívány kořeny a podzemní výhonky lékořice, jež jsou vysoce slizké, bohaté na triterpenové sloučeniny a flavonoidy. Lékořicové kořeny mají protizánětlivé a tonizační účinky. Lékořicový výtažek obsažený v šamponech, zpevňuje pokožku vlasů, zmírňuje podráždění a svědění a zabraňuje lupům.

Len setý Len setý
Len setý

Len setý

Bílý Sibiřský len obsahuje nenasycené mastné kyseliny Omega 3 a Omega 6, proteiny, organické kyseliny, minerální látky, sacharidy a kvasidla, vitamíny A,B,E a P. Výtažek z lnu setého vyhlazuje a hydratuje pokožku, aktivuje regenerační proces, zásobuje pokožku vitamíny a živinami a efektivně zpomaluje proces stárnutí.

Len setý – semínko Len setý – semínko
Len setý – semínko

Len setý – semínko

Olej ze lnu setého se vyrábí lisováním za studena, je bohatý na nenasycené mastné kyseliny – linoleovou a likolenikovou. Zatímco kyselina linoleová (omega 6) je obsažena v rostlinných tucích, zatímco kyselina linoleová ( omega 3) je obsažena jen v rybím oleji tzv. rostlinném rybím oleji. Sibiřský lněný olej reguluje tukový metabolismus v těle a je prevencí proti mnohým onemocněním. Dlouho byl využívaný pro posiluj vlasů – zabraňoval jejich řídnutí a třepení, zásobuje pokožku vlasů mnoha nezbytnými živinami eliminuje dehydrataci a aktivuje růst vlasů.

Levandule lékařská Levandule lékařská
Levandule lékařská

Levandule lékařská

Levandule je stálezelený, rozvětvený polokeř s kůlovitým kořenem. Dosahuje výšky až 90 cm. Má malé, intenzivně vonící modrofialové květy. Předmětem sběru pro farmaceutické a kosmetické účely je nať nebo květy. Potírání bolavých míst levadnulovým olejem překvapivě pomáhá při revma, po úrazech, při vykloubeninách, natržených svalech, bolestech, zánětech nervů a migréně.Pro kosmetologii se užívá jako: Levandulový olej - léčí vředy, infekční rány a povrchové záněty. Levandulový olej je výborný proti různým mykózám (plísním). Levandulová voda - je ideální pro harmonizaci pokožky. Je přírodní péčí pro problematickou pleť. Celkově zklidňuje a navrací pokožku do přirozené harmonie a rovnováhy. Levandulová koupel zlepšuje krevní oběh a oživuje organismus dospělých i dětí.

Lípa Sibiřská Lípa Sibiřská
Lípa Sibiřská

Lípa Sibiřská

Je strom z rodu lipovitých rostoucí v pohoří Altai.Medicína nejčastějí využívá její květy (říká se jim lipové květy) a listy. Květy obsahují esenciální oleje, saponiny, kyselinu askorbovou, hořké látky a taniny, karoteny a vosk. Listy jsou bohaté na vitamín C a karoten. Výtažek z lipových květů je velice efektivní v boji proti řídnutí vlasů a posiluje jejich růst, zklidňuje pokožku a zamezuje jejímu podráždění.

Lipopeptidy Lipopeptidy
Lipopeptidy

Lipopeptidy

Aktivně obnovují kožní buňky, zabraňují úbytku kolagenu a stimulují jeho syntézu. Lipopeptidy napomáhají pleti udržet si vlhkost a absorbovat živiny a posilují přirozenou obranyschopnost pokožky.

Lopuch větší Lopuch větší
Lopuch větší

Lopuch větší

Je bylinná rostlina s velkými listy a rovným stonkem, prakticky rostoucí kdekoliv. Kořeny a listy lopuchu jsou používány v medicíně a kosmetice. Kořeny obsahují esenciální oleje, polysacharinový inulín a taniny, zatímco listy jsou bohaté na kyselinu askorbovou. Výtažek z Lopuchu zajišťuje jednu z nejefektivnějších možností léčby při posílení vlasů – aktivuje jejich růst, tonizuje vlasovou pokožku a zabraňuje řídnutí vlasů.

Lopuchové semeno Lopuchové semeno
Lopuchové semeno

Lopuchové semeno

Lopuchový olej je běžně získáván z lopuchových kořenů a je jednou z nejlepších léčebných cest pro krásu vlasů. Obsahuje bílkoviny, esenciální oleje, vitamíny, taniny, přírodní inzulín a mastné oleje. Lopuchový olej prakticky léčí veškerá vlasová onemocnění – eliminuje výskyt lupů, uzdravuje suché a zplihlé vlasy, odstraňuje podráždění vlasové pokožky, zastavuje řídnutí vlasů, aktivuje jejich růst, činí je lesklejší a hladší. Je také prospěšný pro nehty a pokožku rukou.

Lžičník Lžičník
Lžičník

Lžičník

Je rostlina z rodu brukvovitých s bílými květy, rostoucí v severních a arktických oblastech Ruska. Tato květina je pojmenována dle jejich listů, rostoucích blízko kořene do tvaru lžiček. Listy Lžičníku obsahují mnoho esenciálních olejů a vitamínu C – lidé ze severu jedí Lžičník pro jeho posilující účinky imunitního systému a životní síly. Výtažek aktivuje syntézu kolagenu, zpevňuje pokožku,činí ji pružnější a je prevencí proti jejímu předčasnému stárnutí.

M

Máta černá Máta černá
Máta černá

Máta černá

Je druh máty, má červeno fialovou barvu listů a stonku. Všechny druhy máty jsou bohaté na esenciální oleje s typickou osvěžující vůní. Avšak, obsah esenciálních olejů obsažený ve stoncích tohoto druhu máty je mnohem vyšší než u ostatních druhů. Máta byla ceněná již ve starověkém Řecku – mátové aroma bylo považováno za posilovač dobrého duševního stavu a stimulant mozkové aktivity. Hlavní látkou mátového oleje je mentol, který má protizánětlivé účinky, tonizuje pleť, odstraňuje podráždění a svědění vlasové pokožky. Mátové šampony nejen že Vaše vlasy vyčistí, ale zmírní i bolesti hlavy.

Mateřídouška obecná Mateřídouška obecná
Mateřídouška obecná

Mateřídouška obecná

Mateřídouška je popínavý zakrslý keř rostoucí v pohoří Altai. Olej z mateřídoušky má silný protizánětlivý a tonizující účinek, což zajišťuje správnou cirkulaci krevního oběhu, posiluje imunitní systém a vitalitu. Posiluje vlasy a nehty, posiluje pleť a detoxikuje ji, má léčebný a protiplísňový účinek. Koupele s mateřídouškovým olejem efektivně bojují proti celulitidě, zvyšují elasticitu a pevnost pokožky, zlepšují metabolismus kožních buněk.

Meduňka lékařská Meduňka lékařská
Meduňka lékařská

Meduňka lékařská

Je trvalka známá též jako „citrónová máta“. Má skvělou vůni citronu. Obsahuje esenciální oleje, vitamín C, karoteny, taniny. Výtažky tonizují pleť, má protizánětlivé vlastnosti a léčí kožní tkáně.

Meruňkový olej - organický Meruňkový olej - organický
Meruňkový olej - organický

Meruňkový olej - organický

Meruňkový olej (organický) lisován za studena je bohatý na obsah vitanínů A a E a esenciální aminokyseliny. Zjemňuje a revitalizuje pokožku. Meruňkový olej je používán po staletí jako ochrana a jako péče proti srárnutí pleti. Je ideální pro unavenou pleť bez života a energie. Je vhodný pro všechny tipy pleti. Je používán pro běžnou denní péči, pro masáže nebo do koupelí pro revitalizaci a harmonizaci unavené a stárnoucí pokožky.

Měsíček lékařský Měsíček lékařský
Měsíček lékařský

Měsíček lékařský

Je roční květinka z čeledi bodláků s drobnými žlutými a oranžovými květy. Její květy a tráva plné esenciálních oleju, saponinů, karotenů, organických kyselin, hořkých látek, flavonoidů, lykopenů a taninů jsou často používány v kosmetice a medicíně. Výtažky z měsíčku jsou šetrné k problematické pleti vzhledem k jejím problematickým vlastnostem, regulují rovnováhu lipidů a stimulují metabolismus kožních buněk. Má povzbuzující účinek pro růst vlasů, díky vitamínům a minerálům vyživuje pokožku a obecně má tonizující efekt.

Mochna poléhavá Mochna poléhavá
Mochna poléhavá

Mochna poléhavá

Je rostlinka z čledi růžovitých. V Tibetské medicíně byla používána pro zvýšení obranyschopnosti organismu již od starověku. Kořeny mochny mají vysoký obsah taninů, organických kyselin a škrobů. Výtažek detoxikuje, hloubkově čistí , tonizuje a zvyšuje odolnost kůže proti škodlivému prostředí.

Moruška severní (ostružiník) Moruška severní (ostružiník)
Moruška severní (ostružiník)

Moruška severní (ostružiník)

Je vytrvalá bylinka přirozeně rostoucí v alpské a arktické tundře a boreálních lesích, produkující jantarově zbarvené jedlé plody podobné malinám nebo ostružinám. Moruška severní je opravdu jedinečnou bobulí. Na severu je vysoce ceněná pro její výživné a léčivé síly. Obsahuje mnoho vitamínu C, polonenasycené mastné kyseliny Omega 3 a Omega 6, antioxidanty a spoustu dalších látek. Morušková šťáva efektivně obnovuje pleť a chrání ji oproti škodlivému prostředí. Také stimuluje metabolismus kožních buněk, zpomaluje proces stárnutí, vyživuje pleť vitamíny, posiluje tonizaci a pružnost pokožky.

Mydlice lékařská Mydlice lékařská
Mydlice lékařská

Mydlice lékařská

Je běžná trvalka z čeledi karafiátů s velkými bílými nebo růžovými květy, která se rozšiřuje přes Evropu do západní Sibiře. Jméno této rostlinky mluví samo za sebe – lidé ji nazývají „chistukha“ (čistič) a „mýdlová tráva“. Kořeny jsou bohaté na saponiny a jsou užívány jako mírný čistící prostředek, který nejen produkuje bohatou pěnu, ale je také prospěšný pro zdraví vlasů a pokožky. Mydlice jemně čistí pleť bez zatížení její přirozené ochranné tkáně, zavlažuje a zklidňuje ji. Kořeny jsou bohaté na kyselinu askorbovou, která stimuluje kolagenovou syntézu, zpevňuje a omlazuje pleť.

O

Olej z kůry břízy Olej z kůry břízy
Olej z kůry břízy

Olej z kůry břízy

Je výsledkem suchého lisování pečlivě vybrané břízové kůry. Má hustou olejovou konzistenci a kouřovou vůni. Olej z březové kůry tonizuje pokožku a působí protizánětlivě, aktivuje metabolické procesy, zlepšuje cirkulaci krevního oběhu, posiluje ochranou funkci pleti, posiluje vlasy a činí je silnější.

Olej z pšeničných klíčků Olej z pšeničných klíčků
Olej z pšeničných klíčků

Olej z pšeničných klíčků

Je nejbohatším zdrojem vitamínu E, který je jedním z nejdůležitějších vitamínů zodpovědných za zdraví pokožky. Zpomaluje stárnutí, reguluje rovnováhu hydrolipidů a urychluje regenerační procesy. Také obsahuje celou škálu aminokyselin(zodpovědných za zdraví vlasové a kožní struktury), vitaminu B (zodpovědný za stimulaci proteinů v metabolismu), vitaminu A (prodlužuje mladistvost pleti) a nepostradatelné nenasycené mastné kyseliny(regulují lipidy v organismu)

Olše lepkavá Olše lepkavá
Olše lepkavá

Olše lepkavá

Je strom s tmavě šedou kúrou, rostoucí v západní Sibiři. Kosmetický průmysl používá Olší jehnědy – ženské květiny. Jehnědy obsahují taniny a kyseliny galiovou, mají antibakteriální účinky, zpevňují pleť, eliminují a chrání před záněty. Tinktury z jehněd olše lepkavé mají lehký barvící účinek a jsou doporučené pro ošetření tmavých vlasů.

Oman pravý Oman pravý
Oman pravý

Oman pravý

Je trvalka s objemnými kořeny a květy, rostoucí na Západní Sibiři. Kořeny jsou nejvzácnější částí rostliny, bohaté na esenciální oleje, saponiny, organické kyseliny a mají antibakteriální účinky.V Tibetu byly tyto rostliny považovány za „Pomocníky proti 9 chorobám a granty 9 mocností“. Díky jejich přirozené síle posílit imunitní systém, tato rostlina opravdu uměla vyléčit spoustu nemocí. Její vzácné vlastnosti ji učinily nepostradatelnou pro zdraví vlasů a pokožky. Její kořeny posilují vlasové cibulky, jsou prevencí proti lupům, zlepšují schopnost pokožky bránit se oproti vnějším agresivním vlivům a obecně mají positivní vliv na tělo.

Ostropestřec mariánský Ostropestřec mariánský
Ostropestřec mariánský

Ostropestřec mariánský

Je jednoletá nebo dvouletá rostlina z čeledi hvězdicovitých rostoucí na Caucusu a pohoří Altai. Ostropestřec je úzce příbuzný s artyčokem, některé jeho části jsou jedlé. Ostropestřec je bohatý na vitamíny K, A a různé aminokyseliny. Ale díky čemu je tato rostlina opravdu ceněná je její extrémní obsah ochranných látek v listech, semenech a kořenech. Výtažek ochraňuje tělo a pleť před škodlivými látkami, zvyšuje odolnost vůči infekcím a škodlivému agresivnímu prostředí.

Oves bílý Oves bílý
Oves bílý

Oves bílý

Prokázal ve vědeckých studiích velmi dobré výsledky v ovlivnění mediátorů zánětu (eikosanoidy, kyselina arachidonová, prostaglandiny), úspěšně se využívá v lokálních přípravcích, které pomáhají zklidnit pokožku pacientů s atopickou dermatitidou. Je nenahraditelný díky jeho zklidňujícím a protizánětlivým, hojivým, emolienčním a hydratačním a antioxidačním účinkům.

Ovesné proteiny Ovesné proteiny
Ovesné proteiny

Ovesné proteiny

Jsou přírodní rostlinné proteiny. Hloubkově zavlažují pokožku, intenzivně ji vyživují, činí ji pevnější a pružnější.

P

Parcha léčivá Parcha léčivá
Parcha léčivá

Parcha léčivá

Je trvalka s rovným stonkem, růžovými a lila květy a dobře vyvinutými kořeny. Můžeme ji najít divoce rostoucí v pohoří Altai a západní Sayami. Kořeny a podnož této květiny obsahují soli a organické kyseliny, vitamín C, esenciální oleje, taniny , alkaloidy, insulin, katechiny a spoustu jiných látek. Na Sibiři jsou její kořeny používány k osvěžující a obnovující léčbě těla při únavě a velkých ztrátách energie. Kořeny jsou často používány v kosmetice – aktivují cirkulaci krevního oběhu, tonizují pleť a aktivují její regenerační procesy.

Patrinie Sibiřská Patrinie Sibiřská
Patrinie Sibiřská

Patrinie Sibiřská

Je zakrslá rostlinka s kučeravými plody. Kořeny jsou bohaté na saponiny, esenciální oleje, organické kyseliny a taniny. Díky vysokému obsahu taninů výtažek z Patrinie jemně čistí pokožku a vlasy, zmírňuje podráždění a zklidňuje pokožku.

Pelyněk černobílý Pelyněk černobílý
Pelyněk černobílý

Pelyněk černobílý

Latinský název Artemisia pochází z řeckého jména bohyně Artemis, která předávala lidem znalosti o léčebných účincích této rostliny. Pelyněk obsahuje esenciální oleje, saponiny, taniny, karoteny, laktony (činí jej hořkým), kyselinu askorbovou a různé stopové prvky. Výtažek má skvělý tonizující účinek, stimuluje krevní oběh a metabolismus, zpevňuje a zklidňuje pleť. Mimo jiné povzbuzuje růst vlasů a zabraňuje jejich slábnutí.

Pivoňka Sibiřská Pivoňka Sibiřská
Pivoňka Sibiřská

Pivoňka Sibiřská

Je trvalka s hladkými listy a velkými květy. Dle Řecké legendy, pivoňka získala svůj název po Helenské bohyni Pean, která byla považována za léčitelku bohů. Na Sibiři se jí říká „Mariin kořen“ a používá se v medicíně již od 17.století, kdy byly poprvé dovezeny z Japonska na Sibiř. Sibiřská pivoňka obsahuje spoustu esenciálních olejů, saponinů, flavonoidů, kyselinu saliciovou a galiovou, taniny a další jiné látky. Kosmetologie využívá odvar ze semen pro aktivaci růstu vlasů, zklidnění vlasové pokožky a posílení vlasů.

Plícník lékařský Plícník lékařský
Plícník lékařský

Plícník lékařský

Je malá rostlinka z rodu brutnákovitých, která roste prakticky po celé Evropské části Ruska. Jméno rostlinky Pulmonaria je odvozeno z kořene slova Pulmo (lungs) od starověku byla užívána pro léčbu plícních onemocnění. Mimo jiné, unikátní složky Plícníku přispívaly k jeho široké škále využití zahrnující i kosmetické produkty. Stonek a listy obsahují rutin, karoten, vitamin C stejně jako taniny a různé stopové prvky. Výtažek posiluje pleť, hloubkově čistí, tonizuje, vyživuje pleť vitamíny, stimuluje metabolický proces.

Proskurník lékařský Proskurník lékařský
Proskurník lékařský

Proskurník lékařský

Nejcennější částí této bylinky jsou kořeny, bohaté na sliz obsahující polysacharidy, pektinové látky, škroby, olej a betain. Výtažky tohoto kořene aktivují proces obnovení pokožky, eliminují záněty, zpevňují a zklidňují pokožku, posilují vlasy a jsou výbornou prevencí proti jejich vypadávání.

Provitamin A Provitamin A
Provitamin A

Provitamin A

Je přírodním antioxidantem, který chrání pokožku před volnými radikály. V kosmetice je používám pro léčbu citlivé pokožky. Výborným zdrojem karotenu jsou mrkev, dýně, rajčata a papriky.

Prvosenka bezlodyžná Prvosenka bezlodyžná
Prvosenka bezlodyžná

Prvosenka bezlodyžná

Je přírodním zdrojem nenasycených mastných olejů a kyseliny linoleové, které regulují imunitní systém a jsou zodpovědné za obnovu kožních buněk v těle. Prvosenkový olej má stimulující účinky na pokožku, vlasy a nehty, zvyšuje ochranné funkce pokožky, stimuluje obnovující procesy a efektivně bojuje proti lupům.

Pšeničné proteiny Pšeničné proteiny
Pšeničné proteiny

Pšeničné proteiny

Jsou přírodní rostlinné proteiny, získané z celých pšeničných semen. Tyto proteiny posilují imunitu pokožky, obnovují strukturu vlasů a pokožky, zlepšují její schopnost udržet si vláhu, zlepšují metabolismus bílkovin a efektivně tonizují pleť.

Pukléřka islandská Pukléřka islandská
Pukléřka islandská

Pukléřka islandská

Patří do rodu lišejníků. Její léčebná síla je známá od 17.století. Stonky pukléřky obsahují až 70% pokožku zklidňujícího lecheininu a kyselinu stearovou, silnou antibakteriální složku v podobě vitamínů A, B, B2 , jódu a další různé fermenty. Výtažek z pukléřky zvyšuje obranyschopnost pokožky, tonizuje ji, posiluje regeneraci a efektivně obnovuje strukturu pokožky.

Puškvorec obecný Puškvorec obecný
Puškvorec obecný

Puškvorec obecný

Kořeny této rostliny obsahují esenciální oleje(kyselina askorbová – vitamin C), škrob a třísloviny. Extrakty tohoto kořene mají antibakteriální účinky, léčí, tonizují kůži a zabraňují řídnutí vlasů.

R

Rakytník řešetlákový – Altaiský Rakytník řešetlákový – Altaiský
Rakytník řešetlákový – Altaiský

Rakytník řešetlákový – Altaiský

Je přírodním zdrojem živin díky vysokému obsahu vitamínů. 100g těchto bobulek je denní dávkou vitamínů pro dospělého člověka. Rakytník je bohatý speciálně na vitamín C – kyselinu askorbovou, jejíž obsah je v těchto bobulích mnohem vyšší než například v černém rybízu. Mimo jiné je bohatý na vitamíny A, B, K, PP a E, organické kyseliny a stopové prvky. Olej této rostlinky byl dlouho považován za nejlepší zdroj pro ošetření pleti. Díky vysokému obsahu vitamínu C urychluje proces regenerace – oleje regenerují staré zjizvené tkáně, tonizují a zpevňují pleť. Vitamín E hloubkově stimuluje metabolismus proteinů a obnovuje strukturu pleti.

Rostlinné bílkoviny Rostlinné bílkoviny
Rostlinné bílkoviny

Rostlinné bílkoviny

Jsou bílkoviny rostlinného původu často získávané z zrn – pšenice, ovse, kukuřice atd. Rostlinné bílkoviny obnovují struktur vlasů a pokožky, chrání ji před škodlivým prostředím, regulují metabolismus bílkovin a napomáhají pleťovým buňkám udržet si svoji vláhu.

Rozchodnice růžová Rozchodnice růžová
Rozchodnice růžová

Rozchodnice růžová

Je trvalá bylinná rostlinka z čeledi tlusticovitých, rostoucí v chladných regionech celého světa a v pohoří Altai. Léčebná síla této bylinky byla využívaná již několik století jako všelék proti mnoha nemocem. Rozchodnice se skutečně staly legendárními. Její jméno vychází z víry, že kdo objeví Rozchodnici růžovou, navždy zapomene na nemoci a neštěstí. Vlastnosti rozchodnice jsou mnohdy totožné s vlastnostmi ženšenu. Rozchodnice zvyšuje tonizaci těla, přináší vitalitu a posiluje imunitní systém. Kořeny této rostliny jsou bohaté na esenciální oleje, fenoly, vitamíny, stopové prvky, organické kyseliny a taniny. Výtažek má výrazný omlazující účinek pro kůži, stimuluje proces metabolismu, posiluje ochranné funkce pokožky a její odolnost vůči škodlivému prostředí. Zásobuje pleť vitamíny.

Řebříček obecný Řebříček obecný
Řebříček obecný

Řebříček obecný

Je kvetoucí rostlina z čeledi hvězdicovitých, rostoucí po celém území Ruska. Květy a tráva řebříčku jsou bohaté na vitamíny C a K, karoteny, magnézium a železo. Ve středověku se řebříčku říkalo „tráva vojáků“ pro jeho schopnosti léčit rány. Výtažek řebříčku je využíván pro urychlení regenerace tkání – dokáže urychlit ozdravný proces kůže, zabraňuje zánětům má antibakteriální účinky.

S

Saponiny Saponiny
Saponiny

Saponiny

(z latinského slova saponis – mýdlo) jsou vegetariánské(rostlinné) glykosidy obsažené v čeledi růžovitých, hvozdíkotvarých a dalších rostlinách. Při kontaktu s vodou saponiny produkují pěnu a jsou používané jako přírodní čistící formule pro jemné šampony. Saponiny nevysušují a nedráždí pokožku a mají antibakteriální efekt. Saponiny obsažené v krémech jsou využívány pro hloubkové čištění a proti zánětu.

Sléz velkokvětý Sléz velkokvětý
Sléz velkokvětý

Sléz velkokvětý

Je bylinná rostlinka z čeledi slézovitých s masivními růžovými květy rostoucí na jižní, západní a ve střední Sibiři. Stonky a listy obsahují kyselinu askorbovou, karoteny a různé slizovité látky. Výtažek efektivně eliminuje záněty, má antibakteriální a zklidňující účinky a posiluje regeneraci pleti.

Smil písečný Smil písečný
Smil písečný

Smil písečný

Květy této trvalky obsahují kyselinu askorbovou,vitamín C, esenciální oleje, flavonoidy, organické kyseliny, taniny, mastné oleje a karoteny.Výtažek této trvalky aktivuje kolagenovou syntézu, posiluje a hydratuje pokožku, zabraňuje zánětům a udržuje pokožku jemnou a vláčnou.

Sója luštinatá Sója luštinatá
Sója luštinatá

Sója luštinatá

Je bohatá na polynenasycené Omega 3 mastné kyseliny, které jsou zodpovědné za zdraví pokožky. Sójový olej je také výborným zdrojem lecitinu (nenahraditelný fosfolidy), který obnovuje strukturu kožních buněk a zvyšuje obranyschopnost pokožky. Lecitin také zpomaluje stárnutí a detoxikuje. Tento olej ze sóji je oceňován díky tomu, že lecitin v něm obsažený je velice dobře vstřebatelný.

Š

Šalvěj lékařská Šalvěj lékařská
Šalvěj lékařská

Šalvěj lékařská

Pojmenování vzniklo z latinského názvu Salver (zachránce – zachránit). Je široce využívaná v aromaterapii, zklidňuje nervový systém, stimuluje činnost mozku a efektivně zmírňuje bolest. V kosmetologii je používaná pro stimulaci metabolismu kožních buněk, hydratuje a eliminuje onemocnění pleti jako antiseptikum.

Šater Šater
Šater

Šater

Rostlina rostoucí v kamenných horách Sibiře a Asie. Její kořeny jsou bohaté na saponiny, které jemně čistí pleť a eliminují zánětlivost, stimulují metabolismus kožních buněk a zvyšují odolnost pokožky vůči škodlivému prostředí.

Šicha sibiřská Šicha sibiřská
Šicha sibiřská

Šicha sibiřská

Je malý druh trpasličích stále zelených keřů, nesoucí jedlé plody, rostoucí v Sibiřských bažinách, borovicových a smrkových lesích. Šicha sibiřská obsahuje spoustu živin – vitamíny, minerály, taniny, organické kyseliny, flavonoidy a alkaloidy. Od starověku byly tyto plody používány jako multivitamínová léčba, díky svým vlastnostem poskytnout především tonizující účinek a posílit metabolismus. V kosmetice se výtažek používá k zásobování pleti vitamíny, tonizaci, zklidnění a hydrataci.

Šišák bajkalský Šišák bajkalský
Šišák bajkalský

Šišák bajkalský

Je druh kvetoucí rostliny z rodu hluchavek, rostoucí na vzdáleném východě a Zabaikalském kraji. Již od starověku byl Šišák užíván v Tibetské, Čínské a východní medicíně jako sedativum. Kořeny a stonky této rostliny obsahují mnoho esenciálních olejů, saponinů, alkaloidů, taninů a škrobu. Výtažek z šišáku jemně čistí a hydratuje pokožku, přirozeně obnovuje ochrannou kožní tkáň, zmírňuje podráždění a zklidňuje pokožku.

Šťavel kyselý Šťavel kyselý
Šťavel kyselý

Šťavel kyselý

Je trvalkou travní z čeledi šťavelů, rostoucí v borovicových a smrkových lesích. Obsahuje mnoho kyseliny askorbové a šťavelanu vápenatého, který dává této trávě typickou kyselou příchuť. Díky vysokému obsahu vitamínu C, extrakt šťavele zvyšuje pružnost pokožky a stimuluje syntézu kolagenu. Mimoto obsahuje karoten a rutin, které zpevňují pokožku a předcházejí jejímu předčasnému stárnutí.

T

Třezalka Třezalka
Třezalka

Třezalka

Je žlutě kvetoucí trvalkou. Listy a stonek třezalky obsahují vitamíny C, E, taniny, železo, draslík, přírodní antibiotikum a saponiny. Výtažek efektivně podporuje obnovu kožních tkání, zpomaluje stárnutí pleti, a má obecně tonizující a antibakteriální účinky. Také se používá k ošetřování mastící se pokožky jako regulace tvorby mazu, zklidňuje vlasovou pokožku a odstraňuje lupy. Olej se používá pro ošetření mastné a dehydratované pokožky jelikož zlepšuje její vlastnosti udržet si vlhkost, normalizuje vlhkost a posiluje kapiláry.

Tužebník jílmový Tužebník jílmový
Tužebník jílmový

Tužebník jílmový

Je trvalá bylinka z čeledi růžových, rostoucí na vlahých loukách západní a východní Sibiře. Stonky a listy této rostlinky obsahují kyselinu askorbovou (vitamin C), flavonoidy, taniny, salicyláty – které se podílejí na syntéze kyseliny acetylsalicilové. Výtažek z tužebníku má antibakteriální a protizánětlivé účinky.

V

Večernice sibiřská Večernice sibiřská
Večernice sibiřská

Večernice sibiřská

Bylina rostoucí na Sibiři a Kazachstánu. Intenzita vůně květů se zesiluje právě večer. Semena večernice obsahují až třetinu výživného mastného oleje, nadzemní část obsahuje éterické oleje. Extrakt se využívá pro změkčení a hydratací pokožky. Éterický olej jako vonná silice do parfémů.

Větvičník slívový Větvičník slívový
Větvičník slívový

Větvičník slívový

Je druh lišejníku rostoucí v lesních oblastech Ruska. Tento druh je bohatý na kyselinu větvičníkovou a její vonnou silici, tuky, pryskyřici a sliz. Tento lišejník má protizánětlivé a hojivé účinky pro pleť. Esenciální olej je používán v parfémech.

Vitamin A Vitamin A
Vitamin A

Vitamin A

Důležitý vitamín pro udržení zdravé pokožky, vlasů a nehtů. Účinně stimuluje regenerační procesy v pokožce, hojení ran a podporuje imunitu. Krémy a produkty obsahující retinol podporují rychlé zlepšení vzhledu pokožky, vyhlazuje vrásky a zvyšuje tonus pokožky.

Vitamin B Vitamin B
Vitamin B

Vitamin B

Vitamíny skupiny jsou součástí vřech metabolických procesů a zabezpečují zdraví vlasů a pokožky B1 – silný antioxidant, zabraňuje předčasnému stárnutí pokožkyB2 – zvyšuje schopnost buňek absorbovat kyslík B3 – stimuluje krevní oběhB5 – reguluje metabolismus uhlohydrátů a tuků B6 a B9 – stimulují procesy obnovy buňek B12 – prodlužuje životnost buněk pokožky

Vitamin D Vitamin D
Vitamin D

Vitamin D

Aktivní hydratace pokožky. Má hojivý a regenerační účinek, chrání pokožku před vnějšími vlivy. Je obsažen v másle, žloutcích a kaviáru. V kosmetických produktech D-Panthenol nebo provitamín D je použit nejčastěji

Vitamin E Vitamin E
Vitamin E

Vitamin E

Vitamín mladosti. Zvyšuje obranné funkce pokožky, neutralizuje volné radikály, podporuje tvorbu nových buněk stimuluje krevní oběh. Udržuje zdravý tonus pokožky a zajišťuje intenzivní hydrataci.

Vitamin F Vitamin F
Vitamin F

Vitamin F

Se skládá z polynenasycených mastných kyselin Omega 3 (kyselina linolenová), Omega 6 (kyselina linolová) a kyseliny arachidonové. Tyto kyseliny jsou nezbytné pro udržování přirozené obranyschopnosti naší pokožky, normalizovat metabolismus kožních buněk a zajišťovat jejich obnovu. Nedostatkem Vitamínu F se naše pleť vysušuje, šupinkatí a způsobuje výskyt akné. Tento vitamín je obsažen v přírodních rostlinných olejích - lněných semínkách, slunečnících, sóji, arašídech, mandlích atp.

Vitamín H, Koenzym R Vitamín H, Koenzym R
Vitamín H, Koenzym R

Vitamín H, Koenzym R

Vodou rozpustný vitamín v organismu zodpovídá za krásu pokožky, vlasů a nehtů. Potřebný pro spojení vitamínu C v organismu a štěpení mastných kyselin a bílkovin v trávícím traktu. Zabraňuje předčasnému šedivění a zpěvňuje vlasy, nehty, stimuluje správný metabolismus kožních buňek.

Vrba bílá Vrba bílá
Vrba bílá

Vrba bílá

Je docela populární strom rostoucí v evropské části Ruska. Kůra, květy a listy z vrby byly používány ve starověkém Řecku kde si vrby cenily pro její sílu uzdravit tělo i mysl, odvádět melancholii a smutek.Vrbová kůra je nejefektivnějším ošetřením proti lupům. Zjemňuje pokožku, zabraňuje řídnutí vlasů a aktivuje jejich růst.

Z

Zelený čaj Zelený čaj
Zelený čaj

Zelený čaj

Lístky zeleného čaje, dlouhé zhruba 3–25 cm s charakteristickým žebrováním, vyrůstají na stálezeleném keři zvaném čajovník, latinsky Camellia. Zajímavostí je, že latinský název byl čajovníku udělen na počest českého botanika Georga Kamela.Nejvýznamnější složkou zeleného čaje jsou polyfenolové antioxidanty - katechiny a flavonoidy, jejichž stále rostoucí význam byl nedávno objeven. Dále obsahuje 2 – 5% kofeinu, třísloviny, minerály (draslík, vápník, hořčík, hliník a fluoridy), bílkoviny a ve stopovém množství také léčivou látku theofylin. Extrakt ze zeleného čaje - jedná se o velmi účinný a univerzální svíravý prostředek a antibakteriální roztok. Je velmi účinný pro: léčbu různých poranění – drobnější oděrky, zranění nebo vyrážku, zklidnění sluncem spálené pokožky, osvěžení unavených očí, léčení puchýřů a kožních nečistot – omývání obličeje má léčivé účinky. Výborně se takto léčí akné.

Zimozel severní Zimozel severní
Zimozel severní

Zimozel severní

Je stále zelený keř z čeledi zimozelovitých. Lidé ho často nazývají „ bederní tráva“ pro jeho významný léčebný účinek při léčbě žaludečních potížích. Jeho další název „ lesní čaj“ vychází z jeho jemné vůně a vůně odvaru, který výborně hasí žízeň a eliminuje únavu. Výtažek ze zimozelu tonizuje a zklidňuje pleť, posiluje obranyschopnost pleti a obnovuje její přirozenou ochrannou tkáň.

Ž

Ženšen sibiřský Ženšen sibiřský
Ženšen sibiřský

Ženšen sibiřský

Slovo Panax vychází z latinského slova Panacea což znamená Všelék a opravdu výtažek z ženšenu prakticky léčí jakékoliv onemocnění díky jeho přirozeně nevídané síle tonizovat a posilovat imunitní systém. Nejpodstatnější částí ženšenu jsou jeho kořeny, které obsahují vitamíny, stopové prvky, esenciální a mastné oleje, polysacharidy a phytosteriny. Výtažek z ženšenu se často používá k omlazování pokožky – zlepšuje tonizaci pokožky a metabolismus kožních buněk, povzbuzuje obnovu pokožky a posiluje její obranyschopnost.